Asociatia Haiducilor , isi doreste sa transforme HAIDUCIA , intr-un brand turistic Romanesc capabil sa transforme ROMANIA , intr-una dintre cele mai importante destinatii Turistice din Lume .

In acest sens asociatia isi propune infiintarea unor tabere Haiducesti , care sa aduca in romania un numar de peste 100.000 de turisti straini si peste 50.000.de turisti Romani.

Pentru a putea pune in practica , acest proiect , avem in vedere atragerea alaturi de asociatie , a unor investitori , capabili sa ne ajute sa punem in aplicare acest proiect , precum si afilierea tuturor , hanurilor , restaurantelor , refugiilor , cabanelor, colibelor ,hotelurilor cu specific haiducesc din Romania

Ce inseamna defapt , cum arata si ce se intampla intr-o tabara HAIDUCEASCA ?

O tabara HAIDUCEASCA , trebuie sa se afle la o distanta de cel putin 150 de metri de cel mai apropiat drum, si sa fie inconjurata de padure , deasemeni suprafata exterioara in care se vor desfasura activitatile haiducesti , respectiv , cursurile de calarie , cursurile de manuirea armelor ( flinta , arc , pumnal , toporisca , ghioaga , sabie ) , teren exterior pentru petrecere in jurul focului de tabara trebuie sa fie de cel utin 5.000 mp.

Tabara urmand sa contina urmatoarele elemente :

1. Cabana Haiduceasca

aceasta urmand sa fie construita doar din elemente de lemn masiv , in interiorul acesteia urmand ca , confortul sa fie asigurat din doua paturi single cu saltea din paie invelite in blana de oaie , haiducii urmand vara sa se inveleasca cu cearceaf iar iarna cu pleduri din blana de oaie.

Incalzirea fiecarei camere urmand sa fie facuta cu lemne in sobe de teracota sau in semineu .

Energia electrica trebuind sa fie facuta din surse proprii cu energie alternative  .

Baia urmand sa fie dotata pe langa jgheabul de lemn si cu butoiul de imbaiere , in interior urmand sa existe

pentru apa calda , boiler cu lemne , apa , fie calda sau rece urmand sa curga direct in jgheab sau butoi dintr-un copac scobit .

In interiorul camerei , neexistand nici un element decorativ sau electronic care sa aminteasca de civilizatie.

La intrare in tabara turistul urmand sa primeasca straiele haiducesti autentice ,unicat personalizate , armele pe care va invata sa le manuiasca , urmand ca acestia sa lase la receptie , orice instrument electronic de comunicare sau informare , care face legatura cu mediul exterior.

In prima zi , turistul urmand sa se  imbaiesze sa se imbrace in straiele haiducesti , dupa care seara va venii in groapa haiducului in jurul focului de tabara , acolo unde , va manca meniuri haiducesti si unde va bea vinuri si alcool autentic in timp ce se va delecta cu un spectacol de dansuri si muzica autentica romaneasca cu tematica haiduceasca , dupa care acestia vor fii invatati sa danseze dansuri autentice , dupa o partida buna de dansuri acestia urmand ca in jurul focului de tabara sa asculte povesti despre cei mai celebrii HAIDUCI ROMANI.

2. Refugiul Haiducului ( restaurant in aer liber ) groapa haiducului :

Este defapt o groapa speciala in interiorul careia temperatura va fi constanta osciland intre 16 - 20 de grade C

proictarea acesteia fiind una speciala .

Dimensiunea acesteia fiind de 170 inaltime , aceasta avand forma de cerc cu raza de 13 metri .

In interiorul acesteia urmand sa existe

- Focul de tabara in centru .

- 3 cuptoare in lut

- 3 gropi cu jar

- 3 gratare

- 3 protapuri

- 3 ceauane cu grila de foc

- scena

- ecran videoproiectie

- sonorizare

- mese de lemn masiv

- scaune din butuci de copac

3. Hipodromul

va trebuii sa aibe urmatoarele caracteristici :

- Lungime 50 m si latime 40 m

- un covor de nisip de 7 cm

- grajduri cu o capacitate de 50 de cai.

- cabana ingrijitori cu o capacitate de minim 10 locuri.

4. Terenul de antrenament .

Va trebuii sa contina urmatoarele caracteristici si dotari :

lungime minima suprafata pregatire 100 m

latime minima 80 m

pe aceasta suprafata vor trebui sa existe :

- poligon de tragere pentru flinta , arc si prastie .

- poligon de manuire a pumnalului si toporistii.

- teren catarare

- teren scrima

- teren fotbal /tenis / baschet /rugby/handbal /volei.

- Cusca de lupte si pregatire de lupta

- Sala de forta

Strat nou ...